top of page
Fotografuji v Arnarstapi, foto Hana Tomsová, 2008

Island (Iceland)

Liduprázdné fjordy, vodopády, bizarní pohoří, aktivní i vyhaslé sopky, horké prameny uprostřed lávových či ledových pouští – to je fascinující a jedinečná krása Islandu. Tento nádherný ostrov, ležící těsně pod severním polárním kruhem, láká jedinečnou přírodou, která je svými tvary a barvami naprosto odlišná od toho, na co jsme zvyklí u nás.

Je charakteristický především svou drsnou, strohou a civilizací nedotčenou přírodou. Sotva kde jinde lze nalézt na tak malém prostoru ty nejrozmanitější scenérie ledovců a sopek se všemi projevy ledovcové a vulkanické činnosti. Na Islandu stále probíhá proces geologického utváření zemského povrchu. Na každém kroku tu vřou, dýmají a syčí přírodní zdroje energie a přibližně každých pět let dochází k sopečné erupci. K nejnápadnějším geologickým útvarům patří čedičové sloupy, zdobící povrch ostrova jako velkolepá díla mimozemských umělců, nebo barevná ryolitová pohoří v oblasti Landmannalaugar. Krajina v okolí jezera Mývatn je jako otevřená geologická učebnice – lze tu nalézt kráterové řady, krátery s kruhovými nasypanými valy, pseudokrátery, tabulové sopky vytvořené pod ledovcem, četná lávová pole a termální oblasti. Na Islandu se nachází největší evropský ledovec Vatnajökull. Mladou tvář země však formují i jiné přírodní živly – především voda. Potoky a řeky na mnoha místech představují úchvatné přírodní divadlo mohutných vodopádů. Voda se však nevalí jen koryty řek, nýbrž na mnoha místech prýští v podobě vařících pramenů a gejzírů ze země. To vše je Island – země přírodními zvláštnostmi a okouzlujícími barvami a tvary podmanivá. A pro fotografa obvzlášť..

Island navštěvuji od roku 2007 a stále se mi zdá nevyčerpatelným zdrojem pro zajímavé fotografie, zvláště z míst, která nejsou běžně navštěvovaná. 

bottom of page