top of page

Jiří Stejskal

Jsem krajinářský fotograf žijící v nejsevernější části České republiky, v Jiřetíně pod Jedlovou nacházející se na úpatí Lužických hor. Svůj první film jsem naexponoval ve svých 11 letech a od počátku mě zajímá především krajina. Před rokem 1989 jsem prošel svou černobílou fotografií mnoha celostátními a zahraničními soutěžemi, studoval výtvarnou fotografii, byl členem skupiny FOKS Česká Lípa, získal národní tituly MSČF 1981 a ASČF 1986, a také vystavoval.

Prožil jsem mnoho let v tzv. analogové fotografii, která mě naučila obdivovat krajinu takovou, jaká je. Od té doby, co se fotografie změnila na jedničky a nuly a lze s ní tak snadno manipulovat, měnit kompozici, barevnost, dané osvětlení, a tím vytvářet nové skutečnosti, vyhýbám se tomuto lákavému manýrismu. Nemám potřebu prosazovat sám sebe a projevovat tak svou kreativitu. Příroda sama o sobě je nádherná.

Fotografuji především v krajině, ve které žiji – v Lužických horách, a také v nedalekém národním parku České Švýcarsko. Velmi blízká mně je nedotčená a liduprázdná příroda severní Evropy, zvláště Islandu. 
Od roku 2012 pracuji i na svém fotografickém projektu České Nizozemí / Böhmisches Niederland, který představuje můj pohled do minulosti místní krajiny psané po staletí předešlými generacemi. Ten je navíc pro mě i návratem k černobílé fotografii, v které jsem žil příliš dlouho, než abych ji opustil.

William Wordsworth se domníval, že příroda je prostoupena duchovní silou, a pokud je s ní člověk v souladu, dostává i jeho život nový rozměrNavíc osvobozuje od každodenního nánosu civilizačního smogu.

_19S0109%2B15-Panorama%20JI%C5%99et%C3%A

JIŘETÍN POD JEDLOVOU

bottom of page