top of page

Jiří Stejskal

Jsem krajinářský fotograf žijící v nejsevernější části České republiky, v Jiřetíně pod Jedlovou, nacházející se na úpatí Lužických hor. Svůj první film jsem naexponoval ve svých 11 letech a od počátku mě zajímá především krajina. Prožil jsem mnoho let v tzv. analogové fotografii, která mě naučila obdivovat krajinu takovou, jaká je. Jsem zastáncem pravdivého zobrazení přírodního světa. Od té doby, co se fotografie změnila na jedničky a nuly a lze s ní tak snadno manipulovat, měnit kompozici, barevnost, dané osvětlení, a tím vytvářet nové skutečnosti, bráním se tomuto lákavému manýrismu. Nemám potřebu projevovat svou kreativitu, prosazovat sám sebe, příroda sama o sobě je nádherná.

Fotografuji především v krajině, ve které žiji – v Lužických horách, a také v nedalekém národním parku České Švýcarsko. Velmi blízká mně je nedotčená a liduprázdná příroda severní Evropy, zvláště Islandu. 
Od roku 2012 pracuji i na svém fotografickém projektu České Nizozemí / Böhmisches Niederland, který představuje můj pohled do minulosti místní krajiny psané po staletí předešlými generacemi. Ten je navíc pro mě i návratem k černobílé fotografii, v které jsem žil příliš dlouho, než abych ji opustil.

 

William Wordsworth se domníval, že »příroda je prostoupena duchovní silou, a pokud je s ní člověk v souladu, dostává i jeho život nový rozměr«.

Navíc osvobozuje od každodenního nánosu civilizačního smogu.

_19S0109%2B15-Panorama%20JI%C5%99et%C3%A

JIŘETÍN POD JEDLOVOU

bottom of page